Fruzsina Hara

Fruzsina HaraFRUZSINA HARA

Urodzona w 1982 roku w Budapeszcie Fruzsina Hara pochodzi z muzykalnej rodziny. Zaczęła grać na trąbce, gdy miała osiem lat, a później stała się pierwszą kobietą, która studiowała grę na tym instrumencie na w Akademii Muzycznej Franza Liszta w Budapeszcie, w klasie Zoltána Szűcsa. W 2003 roku otrzymała zaproszenie do prestiżowej klasy profesora Reinholda Friedricha i przeniosła się do Karlsruhe w Niemczech. Zdobyła dyplom w 2005 roku. Następnie kontynuowała studia w klasie trąbki barokowej prof. Edwarda H. Tarra, również w Karlsruhe.

W roku akademickim 2007-2008 Fruzsina wygrała stypendium Baden-Württemberg, które pomogło jej  w podjęciu studiów w Royal College of Music w Londynie. Jej nauczycielem na trąbkę barokową był Neil Brough. Studiowała także muzykę kameralną u prof. Ashleya Salomona, jak również w Conservatorium w Amsterdamie, pod kierunkiem prof. Friedemann Immera. Po sukcesie w 2009 roku jej koncertu w Staatliche Hochschule für Musik Karlsruhe, studiuje grę na klasycznej i barokowej trąbce pod kierunkiem Reinholda Friedricha.

Fruzsina Hara zdobyła kilka nagród na międzynarodowych konkursach, najważniejsze to: „Prix du Meilleur Espoir” w Konkursie Maurice André w Paryżu w 2003 oraz druga nagroda w Westfälische Kammerphilharmonie w Europejskim Konkursie na trąbkę w Marl w 2004r. W tym samym roku zdobyła trzecie miejsce w Ellsworth Smith w międzynarodowym konkursie na trąbkę w USA.

Jako solistka występowała z Węgierską Orkiestrą Narodową, z Symfoniczną orkiestrą z Alabamy, Philharmonie der Nationen, Folkwang Kammerorchester z Essen i Eurorchester. Na festiwalu Strings Lucerne i na Festiwalu w Ankarze. Grała jako solistka również na Festiwalu w Pollensa na Majorce i na Festiwalu w Girona w 2005 r. W zeszłym roku w Operze Wielkiej we Frankfurcie zagrała bardzo udany koncert wykonując arie sopranowe na trąbkę solo, z sopranistką Leonorą von Falkenhauser.

Fruzsi Hara to znakomita solistka. Grywa z orkiestrą barokową „l’arte del mondo” wykonując wiele koncertów na trąbce klasycznej, między wieloma słynny wirtuozowski koncert C dur Micheala Haydna. Z zespołem Genesis i Exxential Bach zagrała Bachowski Koncert Brandenburski na wielu festiwalach , a w roku ubiegłym koncertowała z tenorem Yosemehem Adjei w Telemann Consort w Handelfestspiele w Halle.

Fruzsina pracowała z Mozartowską Orkiestrą z Bolonii, z Orkiestrą z Amsterdamu, Hall, Berna, Stuttdgartu i Hamburga, grając pod dyrekcją wielu znakomitych dyrygentów, takich jak: Claudio Abbado, Sir John Eliot Gardiner, Trevor Pinnock, Gustav Leonhard, Richard Egarr, Jos van Veldhoven, Frieder Bernius, Rolf Beck, Martin Haselböck, Torsten Johann, Philipp von Steinaecker, András Schiff i Heinz Holliger.

Więcej na stronie www.fruzsihara.com