Jolanta Sosnowska

Jolanta SosnowskaJOLANTA SOSNOWSKA – skrzypce barokowe
Polska skrzypaczka Jolanta Sosnowska to artystka niesłychanie wszechstronna, obdarzona wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jej charyzmatyczne interpretacje, niezwykła ekspresja i subtelność, jej sceniczność – to wszystko zjednuje skrzypaczce zachwyt publiczności i przychylność krytyków. Uznawana za artystkę o ‘wulkanicznym’ temperamencie, muzykę czuje po prostu instynktownie.
Jolanta Sosnowska pochodzi z Warszawy, z rodziny o tradycjach muzycznych. Naukę na skrzypcach rozpoczęła w wieku lat sześciu. Studia magisterskie ukończyła na Wydziale Instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza, a następnie uzyskała tytuł Master of Music na University of Illinois w USA kształcąc się pod kierunkiem Sibbi Bernhardssona.

Swoją edukację kontynuowała w Austrii, gdzie odbyła podyplomowe studia skrzypcowe, a następnie ukończyła studia muzyki dawnej na Konservatorium Wien Privatuniversität. Jej profesorami byli Werner Hink, Gunar Letzbor i Ulrike Engel, a także Ruggiero Ricci, Wolfgang Marschner, Eric Höbarth, John Holloway i Giuliano Carmignola, u których odbyła liczne kursy mistrzowskie.

Zwyciężczyni I nagrody w Konkursie Skrzypcowym im. Paula Rollanda w USA i finalistka kilku prestiżowych konkursów muzyki dawnej, Sosnowska jest artystką wykonującą z powodzeniem muzykę od baroku po współczesność z zachowaniem kanonów interpretacji każdej epoki.

Jako wykonawczyni muzyki romantycznej i współczesnej skrzypaczka dokonuje prawykonań muzyki polskiej, nagrań telewizyjnych i fonograficznych. Szczególne miejsce w repertuarze Jolanty Sosnowskiej zajmuje muzyka warszawskiego kompozytora Mariana Sawy, która stała się tematem jej pracy doktorskiej.

Jako skrzypaczka barokowa koncertującą na oryginalnym XVIII wiecznym instrumencie Jolanta Sosnowska ma swoim koncie występy solowe w holenderskim Concertgebouw Amsterdam i w austriackim Konzerthaus Wien. W roku 2012, po sukcesach na konkursie im. Heinricha Bibera w St. Florian, zaproszona była do wykonania recitali w ramach festiwali muzyki dawnej ‘Resonanzen’ i ‘Innsbrucker Festwochen der Alten Musik’ w Austrii. Oprócz występów w niemal wszystkich krajach europejskich, ma na swoim koncie także koncerty w Japonii, Meksyku, Peru, w Rosji i w USA.

Działalność artystyczną Jolanty Sosnowskiej dopełniają występy z austriackimi zespołami barokowymi, wśród których warto wymienić: Ars Antiqua Austria, Harmoniae Suavitas Graz, Altomonte Ensemble, Ensemble 1756, Pandolfis Consort Wien, Orchester von St. Augustin czy Cambiata Wien. Współpracuje także ze szwajcarską orkiestrą barokową La Cetra Barockorchester Basel pod dyrekcją Andrei Marcona. Z zespołami tymi występowała między innymi w Konzerthaus w Berlinie i w Concertgebouw w Brugii w ramach MA Festival, a także w Prinzregententheater w Monachium.

Artystka dokonała również licznych nagrań radiowych i płytowych, m.in. dla radia austriackiego ORF i wytwórni Sony Classical, Gramola, Pan Classics czy Deutsche Grammophon. Nagrywa rownież dla firm polskich. W roku 2011 na rynku ukazała się premierowa płyta Jolanty Sosnowskiej z utworami warszawskiego kompozytora przełomu XIX i XX wieku – Zygmunta Noskowskiego. Nagranie opublikowała wytwórnia Acte Préalable.

Jolanta Sosnowska publikuje naukowo dla niemieckiego wydawnictwa ‘Akademikerverlag’. Jej książka pod tytułem „Die Orchester- und Ensembleaufstellung im 18. Jahrhundert unter besonderer Berücksichtigung der Position des Geigers – ausgewählte Beispiele“ wydana została w roku 2014.

Artystka prowadzi także klasy mistrzowskie z zakresu wykonawstwa współczesnego i historycznego na całym świecie, ostatnio w Conservatorio National de Musica w mieście Meksyk w Meksyku (2013).

Więcej na stronie www.jolantasosnowska.com