Urodzony na Ukrainie skrzypek, altowiolista i dyrygent jest artystą cieszącym się międzynarodowym uznaniem. Studiował na Konserwatorium Moskiewskim w klasie skrzypiec profesorów Abrahama Sterna, Gelyi Dubrovej a także Mariny Jaszwili. Oprócz edukacji na skrzypcach współczesnych specjalizował się także w muzyce dawnej i wykonawstwie historycznym.
Ilia Korol od roku 1997 w Austrii. Za swoje muzyczne osiągnięcia Rząd Austrii przyznał mu obywatelstwo tego kraju w roku 2001. Ilia Korol występuje w Europie i na świecie. Grywa z takimi zespołami jak np. „Musica Antiqua Köln”, w której w roku 2006 odbył tournee po Ameryce jako gościnny koncertmistrz (występy m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w Disney Hall w Los Angeles, w Berkeley, w Santa Barbara i w Santa Monica). Ilia Korol był również koncertmistrzem i solistą w takich zespołach jak „Wiener Academy” (Austria), „Musica Angelica L.A.” (USA), „Bach Ensemble” Joshuy Rifkina czy „Spanish Baroque Orchestra RCOC”. Wsółpracował także y zespołami austriackimi jak „Ars Antiqua Austria” czy „Clemencic Consort”.
W roku 2003 Ilia Korol razem z oboistką Julią Moretti założył kameralną orkiestrę „moderntimes_1800”, specjalizującą się w wykonawstwie historycznym. Z zespołem tym koncertował podczas takich festiwali jak „Ruhr Triennale”, „Salzburger Festspielen”, na koncertach w wiedeńskim „Theatre an der Wien”, w fiharmonii wiedeńskiej (Wiener Konzerthaus), na festiwalu „Rheingau Music Festival”, w ramach „Innsbrucker Festwochen der alten Musik”, podczas „Wiener Festwochen Festival”, „La Chaise Dieu Festival” i niemieckim „Handel Festspielen Halle”. Jego zespół współpracował ze słynnymi dyrygentami i solistami jak: Reinhard Goebel, René Jacobs, Daniel Reuss, Michael Schade, Anna Prohaska, Karina Gauvin, Daniel Taylor, Juliane Banse, Patricia Petibon, Simone Kermes, Vivica Genaux, Christoph and Julian Prégardien i inni.
Ilia Korol prowadzi ożywioną działalność fonograficzną. Jako solista i kameralista wydał ostatnio nagranie CD sonat J. Brahmsa na instrumencie historycznym, które zrealizował z pianistką Natalią Grigorievą. Nagranie to otrzymało status płyty miesiąca i roku w 'music web international’. Również jego CD ze światową premierą sonat George Onslowa dokonane z pianistą Norbertem Zeilbergerem otrzymało prestiżową nagrodę Diapason d’Or i entuzjastyczne recenzje w prasie. Także nagranie z roku 2008 „Sinfonias from the Enlightenment” zrealizowane z „moderntimes_1800” uzyskało nagrodę Diapason d’Or.
Ilia Korol jest też pedagogiem. Prowadził kursy i klasy mistrzowskie na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu, na Konserwatorium Moskiewskim, w Akademii Muzycznej w Belgradzie, podczas warsztatów Austria Baroque Academy w Gmunden, podczas Innsbrucker Festival, a także na UCLA w Los Angeles. W latach 2008 – 2010 Ilia Korol prowadził zajęcia interpretacji muzyki dawnej na salzburskim Uniwersytecie Muzycznym Mozarteum w filii w Innsbrucku.