Koncertmistrz Capella Imperialis

Jolanta SosnowskaKoncertmistrz Capella Imperialis – skrzypaczka Jolanta Sosnowska specjalizuje się w wykonawstwie muzyki nowej od baroku po współczesność z zachowaniem kanonów interpretacji każdej epoki. Absolwentka UMFC w Warszawie, University of Illinois w USA i Konservatorium Wien w Austrii (klasa prof. Mirosława Ławrynowicza, prof. Sibbi Bernhardssona, prof. Ulli Engel i prof. Gunara Letzbora). Związana z Wiedniem, koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce, Austrii, w innych krajach Europy, a także w obu Amerykach, w Azji i w Rosji. Występowała w takich salach jak wiedeński i berliński Konzerthaus, praskie Rudolfinum, pekiński NCPA, czy też Conzertgebouw w Brugii i Conzertgebouw w Amsterdamie. Występuje w ramach renomowanych festiwali takich jak belgijski MA Festival czy austriackie Resonanzen. Była stypentystką holenderskiej fundacji Jumpstart Jr. Nagrywa dla takich firm fonograficznych jak Acte Prealable, Deutsche Grammophon, Sony Classical, Panclassics, Gramola czy Naxos. Ma na swoim koncie audycje i nagrania dla radia austriackiego ORF i meksykańskiego radia OPUS. Jej działalność artystyczną dopełnia współpraca z austriackimi, słowackimi i szwajcarskimi zespołami koncertującymi na historycznych instrumentach: są to Ars Antiqua Austria, La Cetra Basel, Ensemble Vita & Anima, Ensemble 1756, Alomonte Ensemble, Pandolfis Consort, Collegium Wartberg, czy Wiener Akademie. Sosnowska publikuje także dla niemieckiego wydawnictwa Akademikerverlag, kieruje festiwalami muzycznymi na Mazurach, prowadzi kursy mistrzowskie, wykłady i warsztaty w Polsce i za granicą (np. w Conservatorio National de Musica w Meksyku). Jest laureatką konkursu skrzypcowego im. P. Rollanda w USA i laureatką nagrody specjanej w konursie im. H. Bibera w Austrii. Na UMFC obroniła doktoratu zatytułowany „Twórcza rola wykonawcy w kreowaniu utworów skrzypcowych Mariana Sawy”.