Irmina Obońska

Irmina ObońskaIrmina Obońska – pianistka i klawesynistka. Absolwentka katowickiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Hanny Kryjak oraz  klawesynu prof. Marka Toporowskiego (dyplom z wyróżnieniem). Doskonaliła swe umiejętności również na kursach mistrzowskich pod kierunkiem artystów takich jak: Aline Zylberajch, Leszek Kędracki, Christine Schornsheim, Władysław Kłosiewicz, Herman Stinders,Petra Matêjová, Bernhard Klapprott czy Ingomar Rainer.

W 2009 r. została także laureatką III nagrody na I Akademickim Konkursie Klawesynowym w Poznaniu.

Swoją działalność pianistyczną, obejmującą również wykonawstwo na fortepianie historycznym, koncentruje wokół muzyki kameralnej, z równym powodzeniem wykonując muzykę klasyczną, romantyczną jak również XX-wieczną. Współpracuje z Państwową Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest laureatką wielu nagród za artystyczny akompaniament na konkursach krajowych i zagranicznych.

W 2011r. założyła zespół muzyki dawnej „La Folia Ensemble”, specjalizujący się w wykonawstwie  muzyki kameralnej XVII i XVIII wieku.

W ostatnim czasie wzięła także udział w nagraniach płyt: Muzyczny Lunchbox (wspólnie z Markiem Toporowskim) oraz Mozaïka (wspólnie z wirtuozem ukraińskiej sopiłki – Bożeną Korczyńską).