Hélène Schmitt

Hélène SchmittHélène Schmitt (Violin) – skrzypce. Urodziła się we Francji. Studia muzyczne rozpoczęła w Konserwatorium w Metz, ukończyła zaś w Konserwatorium Paryskim, gdzie otrzymała dyplom w zakresie gry skrzypcowej i muzyki kameralnej. Zanim podjęła specjalizację w wykonawstwie muzyki barokowej, należała do zespołów wykonujących muzykę kameralną. Pod kierunkiem Chiary Banchini studiowała skrzypce barokowe i wykonawstwo historyczne, najpierw w Genewie, a następnie w Schola Cantorum Basiliensis w Szwajcarii. Spędziła tam dziesięć lat, ucząc się także basso continuo (Bøje Jesper Christensen). Jest zwyciężczynią trzech międzynarodowych nagród: Bruggen soloists section (1993), Van Wassenaar (Holandia, 1994) oraz Schmelzerpreis (Austria, 1996). Hélène Schmitt występuje głównie na scenach europejskich, ale również poza kontynentem. W 2008 roku odbyła trasę koncertową w Japonii. Wykonuje repertuar na skrzypce solo z XVII, XVIII i początków XIX wieku. Międzynarodowa krytyka muzyczna zawsze z wielkim entuzjazmem wypowiada się o jej artystycznych dokonaniach – zarówno uwiecznionych na płytach, jak i tych na koncertowej scenie. Swoje szczególne zainteresowanie skrzypaczka zwraca ku włoskiej i niemieckiej muzyce i kulturze. Przez lata Hélène Schmitt nawiązała silne relacje z wieloma artystami, a wśród nich są m.in. niemiecki klawesynista Jörg-Andreas Bötticher, francuski organsita/klawesynista Bertrand Cuiller, włoski wiolonczelista Gaetano Nasillo i francuski lutnista i gitarzysta Eric Bellocq, z którym nagrała płyty oraz wykonała wiele koncertów. Współpracuje także z utalentowanym tancerzem i choreografem – Raphaël Cottin – z którym wspólnie zaprezentowała specjalny występ „Sei solo”, po raz pierwszy w Paryżu, w grudniu 2008 roku.

Artystka jest zapraszana do występów na prestiżowych festiwalach i koncertach jak np. Oude Muziek Utrecht, Innsbrucker Festwochen Innsbruck, Festival Bach de Lausanne, Bachfest Salzburg, Les Grandes Journées de Versailles, Ambronay, Brussels, Cologne, Festival van Vlaanderen Bruggen, Brussels Philharmonie, Folle Journée de Nantes, Concerts Parisiens, Arsenal de Metz etc. Skrzypaczka nagrałą 8 płyt dla francuskiej wytwórni Alpha. Dyskografia zawiera m.in. utwory J. S. Bacha („Pièces pour violon et basse continue”, 2000), I. Albertiniego („Sonates pour violon et basse continue”, 2002), J. H. Schmelzera („Sonatae a violino solo”, 2007) czy W. A. Mozarta i L. v. Beethovena („Sonates pour pianoforte & violon”, 2011). Jej nagrania są regularnie prezentowane w wielu europejskich rozgłośniach radiowych (France-Musique, Radio Classique, WDR3 or Deutschland Radio)

Hélène Schmitt jest profesorem w klasie skrzypiec barokowych (Boulogne-Billancourt, Francja). Ostatnio była także zaproszona do kolegium Jury podczas prestiżowego międzynaraodowego Konkursu w Brugii (International Competition Festival van Vlaanderen)