Ensemble 1756

ensemble1756_2012_032

Ensemble 1756 ma międzynarodowy skład. Zespół powstał przy  Salzburskim Towarzystwie Muzycznym w Austrii z inicjatywy klawesynisty i dyrygenta –  Konstantina Hillera, dyrektora tegoż Towarzystwa. Zespół na co dzień rezyduje w Wiedniu.

Dzięki stałemu składowi wykonawczemu i regularnym, cotygodniowym występom w wiedeńskim kościele św. Karola, orkiestra wypracowała sobie spójność interpretacyjną, a także jednolite, znakomite, historyczne brzmienie. Zespół zawdzięcza to brzmienie także starym instrumentom, na których koncertuje:  skrzypcom,  altówkom,  kontrabasowi i wiolonczeli oraz klawesynowi. Niektóre z nich pamiętają czasy samego Vivaldiego i Mozarta. Ciekawostką współcześnie jest zastosowanie jelitowych strun i wypukłych smyczków. Przede wszystkim jednak o wyjątkowości tego zespołu decyduje znajomość stylistyki wykonawczej minionych stuleci. Utwory dawnych mistrzów wykonywane są przez muzyków z pieczołowitym oddaniem XVIII wiecznych realiów.

Zespół szczególnie upodobał sobie dzieła Antonia Vivaldiego, promując muzykę słynnego  mistrza w najpiękniejszych barokowych obiektach sakralnych na północ od Alp. Słynny na cały świat włoski kompozytor pod koniec swego życia szukał sławy także i w cesarskim  Wiedniu – mieście Mozarta, Haydna, Beethovena, czy też króla walca – Józefa Straussa. Tam też Vivaldi  w 1741 roku odszedł do wieczności. Stąd ciekawy pomysł zespołu związania koncertów z muzyką Vivaldiego właśnie z tym miastem.

Muzycy koncertują w całej Austrii, a także w wielu krajach Europy. W Polsce goszczą po raz pierwszy.
Więcej o artystach  na stronie www.orchester1756.com