ELŻBIETA SAJKA

ELZBIETA-SAJKAELŻBIETA SAJKA urodziła się w Krakowie. Jest altowiolistką. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Pedagogiki Instrumentalnej, w klasie altówki Bogusławy Hubisz-Sielskiej, następnie studiowała grę na violi d´amore w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Ukończyła wiele kursów interpretacji muzyki dawnej i gry na altówce barokowej pod kierunkiem m.in. Wernera Ehrhardta (Concerto Köln), “Orkiestry VIII wieku”, “Bach-Akademie” pod kierunkiem Helmuta Rillinga, Michi Gaigg (L´Orfeo Barockorchester) i Jose Vazqueza. Była członkiem Opery Kameralnej w Wiedniu i Concilium musicum Wien (1995-2009). Współpracuje z wieloma zespołami i orkiestrami specjalizującymi się w grze na instrumentach historycznych, m.in. z  gdańskim Goldberg Ensemble, Musica aeterna (Bratislava), Clemencic Consort, Haydn Akademie, The Czech Ensemble Baroque. Jest członkiem Haydn Sinfonietty Wien (z koncertmistrzem Simonem Standage), Orchester 1756 jak również zespołu Camerata Argentea. Występowała w “Pasji wg. sw. Jana”  J.S. Bacha, grając na violi d´amore w wersji teatralnej tego dzieła pod kierunkiem Rolfa Becka, w reżyserii Roberta Wilsona, w Wilnie 2007 r. Brała udział w “Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej” w Wilanowie w 2008 r. oraz w XIV Międzynarodowym Kongresie Violi d´amore w Ochsenhausen /Niemcy w 2008. W roku 2004 założyła zespół PANDOLFIS CONSORT. Jest autorką cyklu koncertów “Musik in der Deutschordenskirche” w Wiedniu jak również wszystkich projektów zespołu. Za swoją działalność artystyczna i kulturalna została uhonorowana w roku 2007 “Złotą Sową”, nagrodą Polonii austriackiej, przyznawanej przez miesięcznik “Jupiter”. Jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Heinricha Ignaza Franza Bibera – Muzyka i Kulinaria, który będzie odbywał się corocznie w czerwcu, w Wiedniu.