Dieter Nel

WiDieter Nelolonczelista Dieter Nel pochodzi z RPA. Studia wiolonczelowe odbył w Kapsztadzie na Uniwersytecie Stellenbosch. Naukę kontynuował w Austrii na Kust Universität Graz i na Universität Mozarteum, gdzie studiował grę na wiolonczeli barokowej w klasie prof. Kristin von der Golz, a także doskonalił swe umiejętności z zakresu kameralistyki u członków słynnego Hagen Quartet. Dodatkowo Dieter Nel uzupełniał swoją wiedzę na kursach mistrzowskich u Wolfganga Boettchera, Clemensa Hagena czy u Fransa Helmersona.
Jako koncertujący artysta Dieter Nel wystąpił na pięciu kontynentach. Brał udział w festiwalach w Salzburgu, w Bregenz (Austria), w Guanajuato (Meksyk), Menton (Francja) czy Altensteig (Niemcy). Jako solista koncertował między innymi z towarzyszeniem Orkiestr Filharmonicznych w Kapsztadzie i w Durbanie, a także z towarzyszeniem austriackiej orkiestry Junge Philharmonie Salzburg. Jako kameralista Dieter Nel występuje zarówno z zespołami muzyki współczesnej i barokowej takimi jak: Österreichische Ensemble für Neue Musik, Camerata Salzburg, Salzburg Chamber Soloists, Wiener Akademie czy l`Orfeo Barockorchester. Nel jest członkiem zespołu Zahir w Sewilli (Hiszpania), z którym – także jako solista – dokonał wielu nagrań na płyty CD.