Barbara Zamek

http://www.barbarazamek.com/images/Basia_sr.jpgUrodziła się w Warszawie. Od 5-go roku życia jest związana z Operą. Swoją przygodę z teatrem zaczęła od śpiewania w chórze Alla Polacca przy Teatrze Wielkim w Warszawie. Dzieci z chóru statystowały lub występowały jako chórzyści w różnych przedstawieniach operowych. Występowała również na deskach Teatru Wielkiego w operze dla dzieci. Uczyła się w średniej Szkole Muzycznej w Warszawie i równolegle studiowała anglistykę w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. W roku 2010 ukończyła Uniwersytet Muzyczny im Fryderyka Chopina, gdzie pod kierunkiem profesor Bożeny Betley zrobiła licencjat. W 2014 roku zrobiła z wyróżnieniem magisterium w w klasie śpiewu solowego profesor Claudii Visci w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. W 2013 roku brała udział w pracach Studia Operowego w Lyon.
Swoją pierwszą główną rolę solową (Hanna) zaśpiewała w Warszawie w przedstawieniu „Loterya” Stanisława Moniuszki w reż. Jitki Stokalskiej. Operetka była wystawiona między innymi w Teatrze Stanisławowskim w Warszawie.

W 2010 roku zaśpiewała Dydonę w spektaklu „Dydona i Eneasz” Purcella w reż. Natalii Kozłowskiej w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie i w tym samym roku – rolę Zofii w „Halce” Stanisława Moniuszki w reż. Natalii Babińskiej w Teatrze Wielkim w Warszawie;
W 2012 roku wystąpiła w roli Ginevry w operze Georga Friedricha Haendla „Ariodante” w reżyserii Reto Nickler’a wystawianej w Schlosstheater Schoenbrunn,
również w 2012 roku uczestniczyła w warsztatach Escales Lyriques i zaśpiewala rolę Antonii w „Opowieściach Hoffmanna” J.Offenbacha. Opera została wystawiona na wyspie Ille d’Yeu we Francji;
W 2013 roku zaśpiewała Paraszę w operze „Mawra” Igora Strawińskiego w reżyserii Luciji Dedic. Przedstawienie było wystawione w w Wiedniu w Neue Studiobuhne.
W ramach prac prowadzonych w Studio Operowym w Lyon zaśpiewała Pierwszą Damę i Papagenę w „Czarodziejskim flecie” Mozarta w Opera de Lyon we Francji (2013);
Mierząc się ze śpiewomową wzięła udział w spektaklu „Księżycowy Pierrot” („Pierrot Lunaire”) A.Schönberga w reż. Natalii Kozłowskiej w teatrze Laboratorium CSW w Warszawie (2013);
Nie stroni od muzyki wspólczesnej. W roli Babette Biedermann występowała w prapremierze i popremierowych przedstawieniach „Biedermann und die Brandstifter” Šimona Vosečka w reż. Béatrice Lachaussée wystawionej w Neue Oper w Wiedniu (2013). Jest to opera według dramatu Maxa Frischa „Biedermann i podpalacze” .
W 2014 roku w Wenecji razem z Myriam Albano i orkiestrą pod dyrekcją Stefano Zanchetta zaśpiewała oratorium Pergolesiego Stabat Mater.
Brała udział w festiwalu Soirées Lyriques de Gigondas i podjęła wyzwanie zaśpiewania roli Violetty w „Traviacie” Giuseppe Verdiego. Opera została wystawiona w Gigondas we Francji (Prowansja);
W Teatrze Stanisławowskim w Warszawie zaśpiewała rolę Poppei w „Agrippinie” Haendla. Przedstawienie zostało zarejestrowane i jest dostępne w Narodowym Instytucie Audiowizualnym .
Zaśpiewała partię Eurydyki w „Orfeusz i Eurydyka” Glucka w ramach koncertów Filharmonii Pomorskiej oraz rolę Serpiny w „La Serva Padrona” Pergolesiego w Operze Kameralnej w Warszawie.
W 2015 roku zaśpiewała rolę Albertynki w wystawionej przez Operę Kameralną w Warszawie „Operetce” według Witolda Gombrowicza. Muzykę do spektaklu napisał Michał Dobrzyński. W tym samym roku zaśpiewała rolę rolę Psyche w „Eros i Psyche” Ludomira Różyckiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Obok scenicznych ról operowych brała udział w różnych koncertach.
Występowała w Gali Koncertowej w Teatrze Wielkim w Łodzi, koncertowała z Polską Operą Kameralną, między innymi w ramach corocznych festiwali Operowo-Operetkowych w Ciechocinku, dała recital pieśni Paderewskiego w Filharmonii Narodowej w Sofii, w Białymstoku, w Wiedniu, w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” zaśpiewała cykl pieśni George Crumba do słów Federico Garcia Llorki (Federico’s Little Songs for Children), śpiewała koncerty dla dzieci w Filharmonii Narodowej w Warszawie, dała recital pieśni w Warszawie – w programie recitalu były pieśni Franza Schuberta, Ivana Eroda, Olivera Messiaen, Paula Hindemitha, Piotra Perkowskiego, Karola Szymanowskiego.

Jej sukcesy rozpoczęły się w Polsce:
W 2006 roku zdobyła: II Nagrodę w Konkursie Złote Głosy Mazowsza (Warszawa) , II Nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Mieczysława Karłowicza (Kraków), w 2007 roku zdobyła nagrodę Złotego Słowika w Festiwalu Wokalnym Belcanto w Nałęczowie , w 2008 roku zdobyła III Nagrodę w X Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu oraz I Nagrodę w IX Międzynarodowym Konkursie Moniuszkowskim Pieśń Wieczorna w Białymstoku.

W 2011 roku zdobyła III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pieśni w Sofii w Bułgarii,  w 2012 została finalistką Międzynarodowego Konkursu Operetkowego w Korneuburgu w Austrii i laureatką nagrody specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Johannesa Brahmsa w Portschach w Austrii. W 2015 została finalistką International Singing Competition for Baroque Opera Pietro Antonio Cesti w Innsbrucku w Austrii.

http://www.barbarazamek.com