Rafael Gabriel Przybyła

Rafael Gabriel PrzybyłaRafael Gabriel Przybyła – obój barokowy – urodził się w Bielsku-Białej. Po ukończeniu bielskiego Liceum Muzycznego studiował na wydziale Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz na wydziale Instrumentalnym w klasie oboju Prof. Jerzego Kotyczki. Studia te ukończył w roku 1998 otrzymując Dyplom  z oceną celującą.

Uczestniczył w renomowanych kursach Muzyki Dawnej, kształcąc się pod kierunkiem takich mistrzów jak: Paul Goodwin, Sophia McKenna, Bruce Haynes i Ku Ebbinge.

W 1995 roku został także stypendystą Reichenberg Trust, która to fundacja partycypowała w kosztach niemieckiego oboju Paula Paulhahna z 1720, którego kopię wykonał słynny budowniczy instrumentów Paul Hailperin.

We wrześniu 1998 roku Rafael Gabriel rozpoczął specjalistyczne studia podyplomowe na wydziale Muzyki Dawnej w Royal Academy of Music w Londynie w klasie oboju barokowego Prof. Sophii McKenna uzyskując Dyplom RAM.

Brał też udział w kursie – konkursie prowadzonym przez Orkiestrę Barokową Unii Europejskiej (European Union Baroque Orchestra, EUBO) i w efekcie został zaproszony do współpracy z tym zespołem w sezonie koncertowym w roku 1999. Jako pierwszy oboista tej orkiestry uczestniczył w europejskich trasach koncertowych prowadzonych przez Roy Goodman’a i Lars Ulrik Mortensen’a.

Rafael Gabriel współpracuje z czołowymi zespołami specjalizującymi się w nurcie wykonawczym z użyciem instrumentów historycznych w Polsce i w Europie (m.in.: Harmonia Sacra, Concerto Polacco, Collegium Viridimontanum, Arte dei Suonatori). Współpracuje z takimi artystami jak: Philippe Herreweghe, Paul Goodwin, Joshua Rifkin, Jean-Claude Malgoire, Marek Stryncl, Zubin Mehta, Helmuth Rilling i Krzysztof Penderecki.

Od kwietnia 2005 roku jest oboistą zespołu Musicae Antiquae Collegium Varsoviense Warszawskiej Opery Kameralnej.  Dokonał wielu nagrań (CD, Polskie Radio, BBC, Telewizja Polska, Telewizja POLONIA). Prowadzi klasę oboju barokowego w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Bednarska).

W latach 2002-2012 pełnił obowiązki organisty i dyrygenta chóru w Parafii Ducha Świętego w Białymstoku. Od kwietnia 2012 roku pełni obowiązki organisty i kantora w Parafii Krzyża Świętego w Grabówce.