Marek Čermák

Marek ČermákMarek Čermák – organy. Zdobył wykształcenie muzyczne w Akademii Sztuk Scenicznych w Brnie (dyrygentura, klawesyn). Kontynuował studia, uczestnicząc w różnych kursach muzyki dawnej, zwłaszcza tej z II połowy XVIII wieku. Specjalizuje się w interpretacji muzyki dawnej. Jego wiedza teoretyczna i historyczna podparta jest na prywatnym studium traktatów, archiwaliów muzycznych Moraw i Austrii. Pozwala to na lepsze wykonawstwo historycznie poinformowane. Swoje doświadczenia Marek Čermák wykorzystuje zarówno w grze solowej, jak i zespołowej. Obecnie prowadzi swój zespół Musica figural, którego jest dyrektorem artystycznym. Występuje także w innych zespołach, takich jak Societas incognitorum, Ars Brunensis Chorus, Solamente Naturali, Brno Philharmonic Orchestra, Morawski Filharmonia w Ołomuńcu, Czechy Ensemble Baroque i inne. Jego artystyczne cele związane są z przywracaniem repertuaru z terenów Czech, Moraw i Austrii, zwłaszcza z II połowy XVIII wieku. Swoje zadanie realizuje, opierając się na wykonawstwie muzyki na instrumentach z epoki.