Katharina Suske

KATHARINA SUSKE pochodzi z Grazu (Austria).
Edukacja artystki rozpoczęła się w jej rodzinnym mieście, gdzie z wyróżnieniem ukończyła studia na flecie blokowym w Musikhochschule Graz. Następnie odbyła studia pod kierunkiem Pedro Memmelsdorffaw Scuola Civica w Mediolanie (Włochy). Następnie artystka kształciła się w Wiedniu, gdzie odbyła studia na oboju barokowym w Musikhochschule Wien w klasie Hansa Petera Westermanna oraz w Royal Conservatory Den Haag (Holandia)z profesroem Ku Ebbinge. W roku 2003 była stypendystką rządu Szwajcarii w Nowym Jorku (USA).
Katharina Suske jest założycielką i dyrektorem artystycznym zespołu muzyki dawnej pod nazwą “Die Freitagakademie” w Bernie (Szwajcaria). Z zespołem tym prowadzi od 2001 roku serie koncertów pod nazwą “Freitagskonzerte”, które regularnie odbywają się w muzeum sztuki (Kustmuseum) w stolicy Szwajcarii.

Oprócz działalności z własnym zespołem, artystka występuje jako oboistka barokowa i flecistka (flet blokowy) z najważniejszymi na scenie barokowej formacjami muzycznymi, wśród których warto wymienić: Akademie für Alte Musik Berlin, Drottningholms Baroque Ensemble, Wiener Akademie, Concilium Musicum Wien, Les talens lyriques, Münchner Hofkapelle, La Scintilla, I barocchisti, London baroque czy Ensemble 415 pod dyrekcją takich osobowości jak np. Nikolas Harnoncourt, Clara Banchini czy William Christi.

Katharina Suske nagrywa także solo. Wśród jej płyt na uwagę zasługują następujące produkcje: 2000 – J. G. Janitsch: Chamber music / Die Freitagsakademie (Co-produkcja Swiss broadcasting corporation i DRS2/ Sonimex); 2001 – J. S. Bach: Concertos / Die Freitagsakademie (ORF EDITION ALTE MUSIK); 2004: J. S. Bach: Wedding cantatas / Die Freitagsakademie, with Susanne Rydén, soprano (ORF EDITION ALTE MUSIK); 2008 – J.S. Bach / Suffi: (Cantatas by Bach combined with Suffi-music/ pod dyrekcją H. Griffithsa); 2009 – Travelogues of Italy.