Jan Krigovsky

Jan KrigovskyJAN KRIGOVSKY
– VIOLONE 8′ / KONTRABAS BAROKOWY

Jan Krigovsky należy do najwybitniejszych kontrabasistow w Europie. Niezliczone wystepy solowe i kameralne oraz produkcje płytowe z topowymi zespołami plasują artystę w czołówce specjalistów tego instumentu.

Jan Krigovsky urodził się w regionie spiskim na Słowacji. Jego edukacja muzyczna rozpoczęła się w konserwatorium w Koszycach. Studia magisterskie w klasie kontrabasu Prof. Radoslava Šašiny na Wyższej Szkole Muzycznej w Bratysławie ukończył z wyróżnieniem w roku 1994. W latach 2002 – 2004 studiował w szwajcarskiej Schola Cantorum Basiliensis, gdzie uzyskał specjalizację z tzw. Violone wiedeńskiego. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów kontrabasowych na Słowacji, jak również w Czechach, w Niemczech i w Hiszpanii. Brał również udział w kursach mistrzowskich u L. Streichera, O. Badili, W. Güttlera, K. Trumpha i M. Gajdoša.

Jan Krigovsky występuje jako solista, kameralista, continuista i muzyk orkiestrowy. Jego ostatnim sukcesem na arenie międzynarodowej były niewątpliwie solowe występy z zespołem „Soliści Moskiewscy” pod dyrekcją Jurija Baszmeta (maj 2014). Jako solista ma również na swoim koncie koncerty z orkiestrami, np. pod dyrekcją Claudio Abbado, Serge Baudo, Jordi Savalla, René Jacobsa i Sigiswalda Kuijkena. Występował na najważniejszych festiwalach słowackich i zagranicznych jak: Praska Wiosna, Wiener Festwochen, Salzburger Festspielen, Münchner Festspielen, Oude Musik Festival Utrecht, Festiwal w Brukseli, Utrecht Barockfestival, MA Brügge, Potsdamer Sommer Festival, Schwetzinger Festspielen itd.

Jan Krigovsky angażowany jest do projektów z uznanymi zespołami specjalizującymi się w wykonawstwie historycznym, takimi jak jak: Wiener Akademie (dyr. Martin Haselböck), Orpheo Barock Orchester Linz (dyr. Michi Geigg), Kammerorchester Basel, Freitagsakademie Bern, Royal Orquestra Catalunia (dyr. Jordi Savall), Musica Aeterna, Solamente Naturali i Wiener Bach Consort.

Jest członkiem zespołów barokowych takich jak Ars Antiqua Austria (kier. Gunar Letzbor), Modern Times (kier. Ilia Korol), La Cetra Basel (kier. Ciara Banchini i Andrea Marcon), La Staggione Frankfurt, Colegium Marianum 1704 czy Musica Florea Praga. Jako członek orkiestr współczesnych współpracuje z Fiharmonią w Koszycach, Orkiestrą Kameralną w Żylinie, Słowacką Filharmonią w Bratysławie, Orkiestrą Teatru Narodowego w Bratysławie i z Bruckner Orchester Linz.

Kontrabasista nagrywa dla wytwórni płytowych takich jak Pan Classic, alpha, CPO, ORF, Challenge Classics und ARCANA, a także dla Radia i Telewizji na Słowacji w Czechach, w Austrii oraz w Niemczech (WDR, NDR, ZDF).

Jan Krigovsky jest muzykiem wszechstronnym, obdarzonym talentem improwizacji we wszystkich niemal stylach muzycznych. Poza muzyką klasyczną wszystkich epok gra również jazz i muzykę tradycyjną. Jest członkiem jazzowego zespołu „Rafael Catala Trio“ oraz „Alea-Bratislava Piazzolla Quartet“. Występuje także często z grupami folkowymi, promując autentyczny folklor słowacki. W 2012 roku założył Collegium Wartberg i Bass Band Krigovsky.

Działalności kontrabasisty dopełniają przedsięwzięcia o charakterze organizacyjnym, formacyjnym i społecznym. Jest inicjatorem i założycielem liczącego 160 członków Słowackiego Klubu Kontrabasowego (Slovak Double Bass Club), który powstał w roku 2010. W ramach tego stowarzyszenia Jan Krigovsky organizuje doroczny festiwal kontrabasowy i konkurs im. Carla Dittera von Dittersdorfa. Inicjuje również wiele koncertów dobroczynnych.

Jan Krigovsky od wczesnych lat swojej kariery zawodowej poświęca się w równym stopniu dydaktyce. Obecnie jest profesorem klasy kontrabasu w Akademii Sztuki w Banskiej Bystricy. Wykładał też w Konserwatorium w Żylinie, w Konserwatorium im. Kardosa w Topolčanach, w Katolickim Konserwatorium w Bratysławie, jak również na uczelniach czeskich jak Uniwersytet Masaryka w Brnie i na Akademii Janačka również w Brnie. Prowadzi także mistrzowskie kursy kontrabasowe na całym świecie, miedzy innymi w Rosji, w Czechach, w Austrii, Szwajcarii, Brazylii i w Polsce (Akademia Muzyczna im. Lipińskiego we Wrocławiu).